Zakres ubezpieczenia na życie

Jak wybrać zakres ubezpieczenia na życie?

Polisa na życie może stanowić realne zabezpieczenie finansowe na wypadek wielu zdarzeń. Jednak wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie nie jest najłatwiejszą decyzją. Na życiowa.pl uprościliśmy ten proces do minimum, jednak to nadal po stronie ubezpieczającego się pozostaje kwestia decyzji, na jaki pakiet, zakres oraz rozszerzenia się zdecyduje. Jak więc dobrze dobrać zakres ubezpieczenia na życie?

Podstawowa ochrona w ramach ubezpieczenia na życie oferuje odszkodowanie jedynie w przypadku zgonu, co stanowi zabezpieczenie finansowe dla bliskich ubezpieczonego. Na życiowa.pl proponujemy pakiety z rozszerzeniami, które każdy może dostosować do swoich potrzeb. Dzięki szerszemu zakresowi polisy można skorzystać w różnych „kryzysowych” sytuacjach, np. w razie pobytu w szpitalu, inwalidztwa czy utraty zdolności do pracy. Szereg rozszerzeń pozwoli ubezpieczonemu zabezpieczyć siebie i swoją rodzinę, jeśli ulegnie nagłemu wypadkowi lub poważnie zachoruje.

To jak szeroki zakres ubezpieczenia wybierzemy, będzie miało oczywiście wpływ na wysokość miesięcznej składki. Porównując oferty na życiowa.pl od razu widać, jak wzrośnie nasza składka, gdy zdecydujemy się na szerszy zakres. Na cenę ubezpieczenia na życie wpływa także wysokość sumy ubezpieczenia, na jaką chcemy się ubezpieczyć. O tym, jak określić sumę ubezpieczenia, pisaliśmy w osobnym artykule. Suma ubezpieczenia powinna być na tyle wysoka, aby w razie naszej śmierci lub wypadku otrzymane odszkodowanie było na tyle wysokie, że odpowiednio zabezpieczy rodzinę np. w razie śmierci osoby odpowiedzialnej za utrzymanie.  

 

KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE ONLINE

 

Zakres ochrony ubezpieczenia na życie może być bardzo zróżnicowany. Na życiowa.pl znajdziecie pakiety, które w zakresie będą posiadać między innymi:

-wypadki komunikacyjne

-pobyt w szpitalu (z tytułu nieszczęśliwego wypadku lub choroby)

-operacje chirurgiczne różnego stopnia

-zdiagnozowanie poważnej choroby (np. nowotworu, wystąpienie udaru czy zwału serca)

-uszczerbek na zdrowiu

-pobyt w sanatorium

-rekonwalescencję

-świadczenia na wypadek śmierci rodzica/teścia, małżonka/partnera

-urodzenie dziecka, pobyt w szpitalu dziecka, śmierć dziecka

-osierocenie dziecka

-inwalidztwo

-powstanie trwałej niezdolności do pracy/samodzielnej egzystencji

 

Duża ilość zdarzeń w zakresie może przytłoczyć, ale najważniejsze jest, abyśmy w takiej sytuacji zastanowili się, jakie zdarzenia najbardziej nas dotyczą zważywszy na np. tryb życia, racę zawodową czy sytuację zdrowotną.

Przykładowo, zawodowy kierowca, który spędza dużą ilość czasu w trasie może zainwestować w ochronę przed wypadkiem komunikacyjnym (pobyt w szpitalu, śmierć w wypadku). Osoba, która obawia się poważnego zachorowania, np. ze względu na predyspozycje w rodzinie do danej choroby, może zabezpieczyć się na wypadek ciężkiej choroby. Wypadek komunikacyjny w pracy pokryje między innymi pakiet Warty za 64 zł, a wysoka suma odszkodowania (10 000 zł) za poważne zachorowanie można znaleźć w ofercie Ergo Hestii za 80 zł.

Wybierając dodatki do polisy, należy kierować się kilkoma najważniejszymi czynnikami:

-wiek ubezpieczonego (im starsza jest osoba, tym większe ryzyko jest wystąpienia zachorowań, np. na zawał serca)

-hobby (każdy z nas lubi spędzać swój czas wolny w inny sposób, jedni będą uprawiać wysokogórską wspinaczkę, trenować sport czy taniec, a inni będą woleli szydełkować, malować lub zająć się renowacją mebli – od naszych dodatkowych aktywności także może zależeć wybór zakresu, ponieważ im więcej czasu spędzamy na ryzykownych czynnościach, powinniśmy uwzględnić dodatkowe zdarzenia w zakresie polisy)

-zawód (bez względu na wykonywany zawód każdy z nas narażony jest na pewne ryzyko zawodowe. Nieważne, czy pracujemy na budowie lub jako pracownik biurowy – wypadki przy pracy się zdarzają w każdej branży. Na temat wypadków w pracy opublikowaliśmy osobny artykuł.)

-choroby w rodzinie (jeśli w rodzinie panuje tendencja do zapadania na określone przypadłości, warto jest uwzględnić zachorowania w swojej polisie na życie)

 

Należy pamiętać, że każde nowe rozszerzenie wiąże się rośnięciem składki, dlatego jeśli sytuacja finansowa nie pozwala nam na wybranie najszerszego zakresu, powinniśmy skupić się na zdarzeniach, które są nam najbardziej potrzebne.

Są sytuacje, w których ubezpieczenie na życie nie zadziała bez względu na wybrany zakres i płaconą składkę. Może się tak stać z różnych powodów:

-wyłączenia odpowiedzialności (do najczęstszych wyłączeń należą sytuacje, gdy ubezpieczony działał na własną niekorzyść, np. prowadził auto pod wpływem alkoholu)

-limity odpowiedzialności (w przypadku posiadania pakietu assistance może istnieć limit przysługujących wizyt domowych, ale limity mogą być także kwotowe)

-karencje (niektóre rozszerzenia działają dopiero po minięciu określonego czasu od dnia zawarcia umowy, np. w przypadku urodzenia dziecka karencja może wynosić 9-12 miesięcy. O tym, dlaczego stosuje się karencje i czy są ubezpieczenia bez karencji poświęciliśmy osobny artykuł.)

 

Podstawowym zadaniem polisy na życie jest ochrona ubezpieczonego oraz jego rodziny przed nieprzewidzianymi sytuacjami zagrożenia życia lub zdrowia. Warto jest dobrać pakiet dopasowany do swoich preferencji i budżetu. Na życiowa.pl przygotowaliśmy pakiety z każdego zakresu cenowego oraz ze zróżnicowanymi rozszerzeniami tak, aby każdy mógł wybrać dla siebie ubezpieczenie na życie idealne do swoich potrzeb.  

KUP UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE ONLINE

Porozmawiaj bezpłatnie
z konsultantem

Wprowadź poprawny numer telefonu
Wprowadź poprawne dane